Разрешителни за премахване на съществуващи дървета, ниска растителност и храсти |
2022 година | |||||
СЕК22-ВК08-1818-[1]/16.09.2022 г. |
Засаждане на дървесна растителност в зелени площи общинска собственост |
По инициатива на граждани и организации може да бъде засадена растителност на общински терени, на основание РАЗДЕЛ II
ОПАЗВАНЕ НА ДЪРВЕСНАТА И ХРАСТОВАТА РАСТИТЕЛНОСТ чл. 43, ал.2 от Наредбата за изграждане, поддържане и опазване на Зелената система на Столична община, като нормативното изискване е засаждането на растителност на общински терени по инициатива на граждани и организации се съгласува с Дирекция ?Зелена система“ - Столична община или районните администрации, а за защитени територии - с МК и/или с МОСВ, за което се изпълняват следните стъпки:
I. Засаждане на растителност в паркове и градини, стопанисвани от Дирекция ?Зелена ситема“ към Столична община (ДЗС):
- Подава се заявление до директора на дирекция ?Зелена система“ СО за засаждане на растителността.
- Като заявителя има конкретни изисквания за място, вид и брой дървесна растителност, които се описват в заявлението.
- В законоустановения срок, ДЗС писмено отговаря на заявителя, като при предоставени конкретни предпочитания за място, вид и брой растителност, същите се съгласуват от дирекцията и се дават препоръки при необходимост.
- При липса на конкретни предпочитания, упоменати в заявлението, дирекция ?Зелена система“ СО определя локацията, вида и броя фиданки, като се предоставят изискванията за растителния материал, а именно:
? за широколистни дървета – мин. обиколка на ствола на вис. 130 см трябва да бъде не по-малка от 10-12 см , височина на фиданката мин. 200 - 250 см и размер на контейнера мин. 30L.
? за иглолистни дървета – мин. височина 150-200 см и размер на контейнера мин. 35 L.
5. След конкретизиране брой фиданки и локация дирекция ?Зелена система“ СО, съвместно със заявителя, маркират конкретните места за засаждане;
6. Изпълнява се засаждането от заявителя с всички придружаващи дейности (укрепване, поливане, торене и др.);
7. Конкретизира се плана за поддръжка на растителността от администрация/ заявител.
II. Засаждане на растителност в междублокови простнаства и зелени площи общинска собственост, стопанисвани от районните администрации на Столична община:
- Подава се заявление до Кмета на съответния район за засаждане на растителността.
- Като заявителя има конкретни изисквания за място, вид и брой дървесна растителност, които се описват в заявлението.
- В законоустановения срок, районната администрация писмено отговаря на заявителя, като при предоставени конкретни предпочитания за място, вид и брой растителност, същите се съгласуват от адмнистрацията и се дават препоръки при необходимост.
- При липса на конкретни предпочитания, упоменати в заявлението, дирекция ?Зелена система“ СО определя локацията, вида и броя фиданки, като се предоставят изискванията за растителния материал, а именно:
? за широколистни дървета – мин. обиколка на ствола на вис. 130 см трябва да бъде не по-малка от 10-12 см , височина на фиданката мин. 200 - 250 см и размер на контейнера мин. 30L.
? за иглолистни дървета – мин. височина 150-200 см и размер на контейнера мин. 35 L.
- Изпълнява се засаждането от заявителя с всички придружаващи дейности (укрепване, поливане, торене и др.);
- Конкретизира се плана за поддръжка на растителността от администрация/заявител.
АКТУАЛНА ИНФОРМАЦИЯ |
Продължава изпълнението на обработки срещу комари
Изготвен е график за изпълнението на допълнителните обработки срещу комари. Съгласно предписанията на Столичната здравната инспекция са стартирани извънредни обработки срещу възрастни комари в обществените площи на територията на Столична община.
Изготвени са допълнителни графици от изпълнителите, които стриктно се контролират от здравните и районни експерти. Към обработките са включени допълнително специализирани генератори за обработка и с топъл аерозол, които да се прилагат в определени концентрирани участъци с оглед създалата се обстановка и миграционния период от комари в София.
Вечерните аерозолни обработки ще бъдат изпълнявани съобразно определените нормативи и указания на контролиращите органи.
Обработките се изпълняват само при благоприятни климатични условия, когато времето не е дъждовно. В случай на влошаване на метеорологичните условия, те ще бъдат проведени, когато това е възможно.
График за провеждане на дезинсекционна обработка по обособена позиция 1 – паркове за 2024 г.
График за провеждане на мероприятия по контрол на комари
Започват годишните обработки срещу насекоми, кърлежи и гризачи на тревните площи
Започват задължителните годишни обработки на тревните площи срещу насекоми, кърлежи и гризачи върху общински зелени площи: паркове, градини и междублокови пространства. Столичната община е създала необходимата организация за извършване на възможно най-ранни дезинсекционни обработки на нейната територията.
Всяка година Столичната регионална здравна инспекция прави предписание към Столична община за задължителните през годината видове обработки, като с оглед качествено и ефективно третиране всеки административен район актуализира общинските площи за обработка.
Предвид метеорологичните условия и ранното затопляне графиците за предстоящите обработките срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи са предвидени да започнат по-рано тази година. Предстои и допълнително третиране след няколко месеца, за което гражданите ще бъдат надлежно уведомени.
Екипите са в готовност да стартират дейностите на територията на Столичната община:
- на 20.03.2024 г. – започват обработките по парковете, като се стартира с Южен парк-3 и поетапно ще бъдат обработени всички останали паркове срещу ларви на комари по водоемите;
- на 21.03.2024 г. – започват обработките в районите "Витоша" и "Панчарево", както и в гробищните паркове и транспортни обекти, поетапно ще бъдат обработени всички останали райони срещу ларви на комари по водоемите;
- на 25.03.2024 г. – започват обработките срещу кърлежи на общинските тревни площи – стартира се в районите "Подуяне", "Оборище" и "Средец", както и във всички паркове;
- на 11.04.2024 г. – започват вторите обработки срещу ларви на комари и обработка срещу гризачи;
- на 15.04.2024 г. – започват вторите обработки срещу ларви на комари и обработка срещу гризачи във всички паркове.
Обработките се извършват рано сутрин до 10:00 часа, като графиците за изпълнение са валидни при благоприятни климатични условия и при ниско окосена трева. Косенето на тревата е задължение на Столичната община. При дъжд, мъгла или други неподходящи метеорологични условия третирането ще бъде отложено.
Третираните терени се обозначават предварително с табели за вида обработка – използван препарат, карантинен период, фирма изпълнител и телефон за контакт.
При получени сигнали от граждани за кърлежи, гризачи, бълхи и др. на общински терени към районните администрации ще се маркират рисковите места и тези участъци ще бъдат допълнително третирани.
Общински зелени площи се обработват по възлагане от Столичната община и се контролират от дирекция ?Зелена система“ или районните администрации. Специализираният контрол ще се осъществява от експерти на Столичната РЗИ.
Приложено може да видите графиците на обработките срещу различни вредители в районите, парковете и транспортните обекти.
Графици за обработка на паркове и градини
Графици за обработка на райони
Графици за обработка на транспортни зони и гробища
ПАРКОВЕ И ГРАДИНИ |
Градинка "Баня Лозенец"
Градинката ?Баня Лозенец“ носи името си от местната къпалня с минерална вода, разрушена в периода 1975 – 1976 г.
Цялата територия на градината е около 14 дка, от които 2.8 дка са настилки, които са сменени, изградени са поливна система, нови алеи, осветление, детска площадка, засадени са широколистни и иглолистни дървета, поставени са пейки и кошчета за отпадъци, видеонаблюдение. Подменено е и тревното покритие.
Намира се между бул. "Черни връх", бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", ул. "Калиакра" и ул. "Ралица".
"Градската градина"
"Градската градина" е най-старата градина на София. През 2012 г. са обновени тревните масиви и зелени площи. Изградена е автоматизирана поливна система и сондажен кладенец. Подменено е изцяло парковото обзавеждане от пейки. Поставени са каскадни конструкции за зацветяване. През 2011 г. е изградена тематична детска площадка в градината.
Намира се до Народния театър ?Иван Вазов” и Софийската градска художествена галерия.
"Докторска градина"
Паркът "Докторска градина" получава названието си по името на намиращия се в него "Докторски паметник", изграден в памет на загиналите медицински работници в Руско-турската освободителна война от 1877 – 1878 г., повечето от които са работили в мисията на Руския Червен кръст и са паднали в сраженията при Плевен, Пловдив, с. Мечка и на връх Шипка.
Намира се между улиците ?Оборище“ и ?Шипка“, на гърба на Националната библиотека ?Св. св. Кирил и Методий“.
Парк "Борисова градина"
"Борисовата градина" е най-големият парк в рамките на град София. В началото на "Борисовата градина" се намира езерото Ариана.
Граници: бул."П. Яворов", бул."Драган Цанков", бул."Евлоги Георгиев"
Обща площ: 581043 дка
Северен парк
Идейният проект за Северния парк е изготвен през 1976 г. (инж. В. Кожухаров), а работният и екзекутивните - през 1984 г. (инж. Г. Радославов). Строителството е завършено през 1985 г. Западно от парка е местността "Ливадите". През парка минава река Какач.
Граници: на изток със стадион ?Локомотив“, на север със складова и промишлена база, както и с търговския комплекс "Илиянци", а на юг - с жилищните комплекси ?Свобода“, ?Надежда“ и "Връбница".
Цветните алеи по бул. Евлоги и Христо Георгиеви
Фигурата е изградена от сезонни цвета, като през пролетта се използват лалета и виоли, а през лятото цветята са с по-голяма разлика във височината си, за да се създава плътен растителен обем. Това решение спомага цветната алея да се възприема добре и от бързо движещите се автомобили, непосредствено покрай нея. Характерен за лятното зацветяване на алеята вид е растението - кана. Цветето е използвано активно преди 20 години за зацветяване на София, но в последствие за дълъг период не е използвано. С тази цветна алея, каната бе върната в лятното оформление на града ни.
Цветните алеи са в участъка от Орлов мост до бул. "Фр. Нансен".
Общата дължина на цветната алея е около 3 км.
Южен парк
В Южния парк се срещат 65 вида птици, 29 от тях защитени, а 2 записани в Червената книга на България. Перловската река пресича парка.В Южния парк има сцена, на която нерядко се изнасят безплатни концерти.
Граници: бул. ?Петко Ю. Тодоров“, ул. ?Хенрик Ибсен“ и бул. ?Гоце Делчев“