ЛАБОРАТОРИЯ В ГРАДСКА СРЕДА


ИНСТИТУЦИЯ: GATE Institute

ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ:
???????Калоян Карамитов - ръководител Лаборатория в градска среда - https://www.linkedin.com/in/kaloyan-karamitov/

Лабораторията в градска среда е изследователска инфраструктура на Института GATE към Софийски университет ?Св. Климент Охридски“, фокусирана върху събирането и анализа на данни от градската среда. Разположена изцяло в район Лозенец в София и функционираща от лятото на 2022 г., лабораторията е създадена с финансиране от Оперативна програма ?Наука и образование за интелигентен растеж“ и е част от амбицията на GATE да развива градски дигитални двойници, основани на реални данни.

В лабораторията са инсталирани четири основни типа сензори:

  • Станции за мониторинг на въздуха – 12 станции, които измерват както замърсители (NO?, SO?, CO?, озон, ФПЧ), така и метеорологични и шумови параметри (температура, влажност, налягане, скорост и посока на вятъра, валежи и ниво на шум);
  • Шумови сензори – 60 устройства, инсталирани на улици с различна интензивност на трафика, които измерват нивото и посоката на шумово замърсяване;
  • Пешеходни броячи – 50 сензора, разположени около паркове, обществени сгради, пешеходни пресичания и търговски обекти, които броят преминаващите пешеходци в две посоки;
  • LiDAR система – 6 високоточни лазерни скенера, монтирани около натоварено кръстовище на бул. ?Черни връх“ и ул. ?Хенрик Ибсен“, които в реално време регистрират, класифицират (автомобили, камиони, пешеходци, велосипедисти), проследяват траектория и измерват скоростта на движещите се обекти;
  • Дрон DJI Matrice 300 RTK – използван за въздушни наблюдения, фотограметрия и 3D картографиране. Дронът допълва наземната инфраструктура, като позволява заснемане на обекти и процеси от въздуха и подпомага пространствени анализи с висока резолюция.

Разработена е онлайн платформа за визуализация и анализ на събираните данни в реално време. Платформата обединява данни от всички сензори – за трафик, пешеходни потоци, шум и качество на въздуха – и ги представя чрез интерактивни карти, графики и табла за управление. В нея се визуализират и данни за въздуха от различни източници – включително сензори на Столична община и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). Платформата е предназначена както за експерти и изследователи, така и за градски власти и широката общественост, като предоставя възможност за наблюдение на ключови градски процеси, откриване на проблеми и оценка на ефекта от предприети мерки в реално време.

Лабораторията в градска среда комбинира модерното оборудване с мултидисциплинарен екип от експерти в градоустройство, транспорт, околна среда, геопространствени технологии и изкуствен интелект. Лабораторията предлага:

  • Мониторинг и симулация на трафика в реално време;
  • Анализ на микроклимат и шумово замърсяване;
  • Съвместни изследователски и развойни (R&D) проекти с индустрията, публичния сектор и научни институции;
  • Подпомагане на устойчиво градско планиране и оценка на политики.

Лабораторията функционира като жива лаборатория, в която нови технологии и методологии се тестват и усъвършенстват в реални условия. Събраните данни и изградените модели подпомагат изследванията на института и информираното вземане на решения, подобряват планирането на мобилността, безопасността и качеството на живот в града. 

Допълнителна информация: https://citylab.gate-ai.eu/

Онлайн платформа на Лабораторията

За Институт GATE

Институт GATE е първият Център за върхови постижения в Източна Европа в сферата на големите данни и изкуствения интелект. Създаден през 2019 г., GATE работи в областите: ?Дигитално здравеопазване“, ?Градове на бъдещето“, ?Интелигентно правителство“ и  ?Умна индустрия“. Институтът е българският хъб на Международната асоциация за пространства от данни (IDSA), обединяващ националните усилия за използване и споделяне на данни както в бизнеса, така и в обществено значими области. GATE създава първото у нас пространство за споделяне на данни в градската среда – Urban Data Space и разработва първия цифров двойник на София.

През 2024 г. Институт GATE бе удостоен с престижното отличие за развитие на пространство за иновации Silver i-Space Label, присъдено от Европейската асоциация за големи данни (Big Data Value Association - BDVA).

Последвайте дейностите на института:

LinkedIn https://www.linkedin.com/company/gate-institute
Facebook https://www.facebook.com/GATECoE
Website - https://www.gate-ai.eu/en/home/

Проектът GATE се изпълнява с финансовата подкрепа на програма Хоризонт 2020 WIDESPREAD-2018-2020 TEAMING Phase 2 и Оперативна програма ?Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.