КОНЦЕПЦИЯ ЗА ГРАДСКИ ДВОЙНИК


Цифров двойник на София – градът в дигитално огледало

ИНСТИТУЦИЯ: GATE Institut

ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ:
???????
?????Десислава Петрова-Антонова, кординатор на пилотния проект за разработване на “Цифров двойник на града” - https://www.linkedin.com/in/dessislava-petrova-antonova/

В приложната област ?Градове на бъдещето“ Институт GATE се фокусира върху създаването на т.нар. ?цифров двойник“ на града и пространство за данни като допълващи се технологии и модели за иновации. Те подпомагат интелигентното споделяне на данни, симулациите и основани на данни решения в широк обхват от аспекти на града – качество на въздуха, градско планиране, енергийна ефективност, транспорт и логистика, мобилност и др.

Цифровият двойник на града се реализира като пилотен проект на Институт GATE, обхващащ територията на София с подкрепа на Столична община. Той представлява копие на физическия град, който включва събиране, интегриране и моделиране на данни от градска среда, симулиране и анализ на градските процеси и явления, и визуализиране на получените резултати по разбираем за широк кръг от заинтересовани страни начин. Основна цел на цифровия двойник е да предостави инструмент за взаимодействие, проектиране, експериментиране и оптимизиране на града, с което да се подпомогне интелигентното взимане на решения въз основа на данни от страна на Столична община. 

Дoпълнителна информация: https://city.gate-ai.eu/
Разработването на цифровият двойник стартира със създаването на 3D семантичен модел на София, използвайки CityGML, утвърден отворен стандарт на Open Geospatial Consortium (OGC). 3D моделът интегрира кадастрални данни и данни, получени от цифрова близкообхватна фотограметрия и земно лазерно сканиране, динамични данни и данни от сензори. Той е внедрен върху Cesium облачна платформа, която го оптимизира за визуализация в уеб. Подобни модели имат градове като Хелзинки, Виена, Берлин, Сингапур и Ню Йорк.

За Институт GATE

Институт GATE е първият Център за върхови постижения в Източна Европа в сферата на големите данни и изкуствения интелект. Създаден през 2019 г., GATE работи в областите: ?Дигитално здравеопазване“, ?Градове на бъдещето“, ?Интелигентно правителство“ и  ?Умна индустрия“. Институтът е българският хъб на Международната асоциация за пространства от данни (IDSA), обединяващ националните усилия за използване и споделяне на данни както в бизнеса, така и в обществено значими области. GATE създава първото у нас пространство за споделяне на данни в градската среда – Urban Data Space и разработва първия цифров двойник на София.

През 2024 г. Институт GATE бе удостоен с престижното отличие за развитие на пространство за иновации Silver i-Space Label, присъдено от Европейската асоциация за големи данни (Big Data Value Association - BDVA).

Последвайте дейностите на института:

LinkedIn https://www.linkedin.com/company/gate-institute
Facebook https://www.facebook.com/GATECoE
Website - https://www.gate-ai.eu/en/home/

Проектът GATE се изпълнява с финансовата подкрепа на програма Хоризонт 2020 WIDESPREAD-2018-2020 TEAMING Phase 2 и Оперативна програма ?Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.