Отличие за прозрачност при обсъждането на годишния бюджет на общината и включването на предложения на гражданите чрез граждански бюджети в плана за управление и бюджета на София получи Столичната община на представянето на годишните резултати от изследването на Индекса на местната система за почтеност за 2024 г. – перспективи за развитие“, направен от Агенция ?Прозрачност без граници“/Transparency International Bulgaria.
Прозрачността е един от ключовите принципи на нашето управление и работата на кмета Васил Терзиев. Това каза заместник-кметът на Столичната община Иван Василев, който получи наградата на Асоциация ?Прозрачност без граници“. Отличието се връчва за проведеното публично обществено обсъждане на проекта за бюджет на Столичната община за 2024 г. и проекта за граждански бюджети.
?Поздравявам всички с изминалия ден за борба с корупцията“, каза Василев и допълни ?В нашето управление всеки ден е ден за борба с корупцията. Прозрачността е лекарство, с което борим корупцията.“
Организирахме и проведохме обсъждане на бюджета на Столичната община в Аулата на Софийския университет ?Св. Климент Охридски“ с участието на над 300 граждани, които изразиха своите предложения как да бъдат разходва публични средства. По време на обсъждането приехме идеи, дадени от хората и ги включихме в бюджета на общината за 2024 г., информира също Василев.
Столичният заместник-кмет заяви, че общината е единственият разпоредител с бюджетни средства, който публикува всеки месец в машинно четим формат данните за разходването на публични средства, но по-важното - в разбираем за гражданите вид.
Важна част от принципа на прозрачност и включването на гражданите е програмата за гражданските бюджети. С тях включваме хората в управлението на публичните средства, заяви Иван Василев. Предстои да бъдат реализирани, избраните от гражданите проекти, които са предложени също от гражданите. До 8 декември приключи гласуването за над 250 проекта, достигнали до финала, за които ще бъдат разпределени рекорден бюджет в размер на 5,3 млн. лева. Идеите на гражданите са разделени в две категории – Първа с общоградски бюджет за проекти, които носят полза за целия град. Вторият тип са районните граждански проекти, за които са разпределени по 200 000 лв. на всеки от 24-те района на общината. Гласуваха общо 11 589 жители, като 7 105 от тях онлайн.
Темата за откритостта и прозрачността прилагаме и в подготовката на обществените поръчки, посочи също Иван Василев. Той информира, че само една от всички обществени поръчки, които са подготвени от новия екип възложени от Столичната община е била обжалвана. ?Колкото са по-прозрачни процедурите, толкова повече доверие ще имат хората в институциите и ще бъдат част от процеса на взимане на решения.“, заяви столичният зам.-кмет Василев.
Затова е нужно да отворим заключените врати на администрацията, за да може гражданите активно да участват в промяната на средата около нас, подчерта също Иван Василев.
Индексът на Местната система за почтеност е годишно сравнително изследване на ключови институции и социални актьори, които изграждат системата на почтено управление на местно ниво. Класацията представя сравнителна картина на антикорупционния капацитет, роля и значение на общински съвет, кмет, общинска администрация, политически партии, органи на съдебна власт, полиция, бизнес, медии и гражданско общество в 27-те общини – областни центрове в България.
Общините Бургас и Русе са на първо и второ място в класацията. София е на трето място в класацията като община и като кмет.
Отличия получиха също и общинити Кюстендил за ?Подкрепа за граждански инициативи и активна работа с гражданското общество“. Наградата ?Нов подход в организиране работата на общинската администрация и въвеждане на етични стандарти за ръководството на администрацията“ получи община Стара Загора. Призът за ?Принос за поддържане на уеб базирани платформи, осигуряващи публичност на условията за бизнес и привличането на инвестиции“ бе връчен на община Бургас. Наградите за ?Публични отчети за работата на структурите на общинската администрация“ и ?Прилагане на стратегически подход при осъществяване на контролната дейност на общината върху общинските дружества“ бяха връчени на община Монтана и община Благоевград.